آخرین خبرها
خانه / فنی / تعریف و تفاوت بین سانروف و مونروف چیست؟

تعریف و تفاوت بین سانروف و مونروف چیست؟

سانروف

تعریف و تفاوت بین سانروف و مونروف چیست؟

JAGUAR F Type Coupe Moon Roof 1024x676 تعریف و تفاوت بین سانروف و مونروف چیست؟

تا به حال کلمه سانروف را زیاد شنیده‌ایم؛ آپشنی که امروزه به یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها و اهداف پیش رو در خرید اتومبیل تبدیل شده است و آن هم دلایلی جز زیبایی در نمای خودرو و بهره‌مندی گهگاهی از هوای تازه نیست. اما مونروف (Moon Roof) توسط کمپانی فورد برای اولین بار در دهه ۷۰ میلادی معرفی شد. مونروف بر عکس سانروف که ممکن است فلزی و کاملاً تیره باشد که حتی نور و روشنایی از آن عبور نکند، از جنس شیشه یا طلق های روشن است که حتی در صورت حرکت نکردن از محل خود، فضای بالای سر را در دیده راننده و سرنشینان قرار می دهد،

سقف پانوراما (Panoramic Sunroof) یا سقف شیشه ای یک قابلیت جذاب و لذتبخش برای هر خودرویی به شمار می رود، نحوه طراحی سقف پانوراما طوری است که از قسمت جلو سقف خودرو تا به آخر سقف کشیده شده تا سرنشینان خودرو (چه سرنشینان جلو و چه سرنشینان عقب) بتوانند دید کاملی از فضای بالای سر داشته باشند. در بعضی از مدل ها باز و بسته شدن پانوراما به صورت کامل انجام می پذیرد و در برخی دیگر از مدل ها باز و بسته شدن به صورت نیمه کامل میسر خواهد بود.

اما هر چند امروزه در کنار سانروف، سقف پانوراما نیز شنیده می‌شد اما کمتر کسی از کلمه Moon Roof شنیده است؛ آپشنی که می‌توان آن را سرآغاز روی کار آمدن تکنولوژی بسیار پرطرفدار سقف پانوراما دانست. اما تفاوت بین سانروف و مونروف چیست؟

در کل، سقف پانوراما متشکل از دو سانروف است که یک سانروف برای سرنشینان عقب و یکی هم برای سرنشینان جلو قرار داده شده است.جنس سقف پانوراما کامل شیشه ای است (شیشه سخت) و به دلیل حفظ مسائل ایمنی از شیشه ضخیم تا ضخامت ۵ سانتیمتر در ساخت آن استفاده می شود. در ضمن در سقف پانوراما پلی کربنات وجود دارد که این پلی کربنات کمک می کند تنها ۶۰ درصد انرژی خورشید به خودرو وارد شود، و بطور کامل از ورود اشعه ماوراء بنفش (UV) جلوگیری می شود.

 

درباره مریم امیری

حتما ببینید

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

چراغ دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو با پیشرفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =